Doğum Yeri Esasına Göre Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Efdal Danışmanlık olarak bu makalede sizlere “DOĞUM YERİ ESASINA GÖRE TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI” konusuna değinilmiştir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için İletişim butonuna tıklayınız.

Türkiye’de doğan ve ana ve babasının belli olmaması veya vatansız bulunması ya da milli kanunları gereğince vatandaşlık kazanamaması gibi nedenlerle herhangi bir devletin vatandaşlığını kazanamayan çocuk, doğumundan itibaren Türk vatandaşlığını kazanır. 

Türkiye’de bulunmuş çocuk, Türkiye dışında doğduğu sabit olmadıkça Türkiye’de doğmuş sayılır. Yaşının küçüklüğü nedeniyle kendisini ifade edemeyen bulunmuş çocuklar kolluk görevlilerinin veya ilgili kurumların bu durumu belirten tutanaklarına veya ilgililerin beyanına dayanılarak bulundukları yerin nüfus kütüklerine tescil edilir.

Efdal Vatandaşlık Danışmanlığı olarak 100’den fazla yabancıya üstün başarıya ile hizmet vermiş bir şirket olarak sizlere uzman avukat kadromuz ile hizmet vermekten mutluluk duyarız. Sizlerde Türk Vatandaşlığı almak istiyorsanız İletişim butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.